13 haftalık Gebelik

11
3671
13 haftalık ikiz ultrasyon görüntüsü
13 haftalık ikiz ultrasyon görüntüsü

13 haftalık Gebelik

13 haftalık gebelik, uzman, 13 haftalık bebek, uzmantv, 13 haftalık hamilelik, bebeğim 13 haftalık,  13 haftalık hamileyim, 13 haftalık gebeyim, bebek görüntüsü, gebe, hamile, gebeliğin, hamileliğin, ikiz, görüntüsü, video, videosu,  izle,

13 Haftalık Bebeğiniz

13 haftalık gebelik, bebeğinizin yaklaşık 7.5 cm boyunda ve 225 gr. ağırlığındadır. Hamileliğiniz ilerledikçe bebeğinizin de gelişmeye devam edecektir.

13 haftalık ultrasyon görüntüsü

13 Haftalık Bebek Gelişimi

13 haftalık hamilelik, bebeğiniz 12 hafta önceki halinden çok daha büyük olsa da, hala çok miniktir. Bu hafta, bebeğinizin kafası, kolları, bacakları ve vücudu genel olarak oluşmuştur. Bebeğinizin kafası gövdesine göre oranlı olmasa da gebeliğiniz ilerledikçe bu oranlar dengelenecektir. Bu hafta bebeğinizin karaciğerleri insülin hormonunu üretmeye başlar. İnsülin, bebeğiniz büyüyüp geliştikçe, kanındaki şeker oranını dengeleyecektir.

Gebeliğin 13. haftasında bebeğinizin gözleri son halini alacağı lokasyona doğru ilerler.

13 haftalık ikiz ultrasyon görüntüsü

13 Haftalık Annenin vucud gelişimi

Gebeliğin bu haftasında da rahminiz hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Bu durum bazen rahatsızlık hissine ya da hafif kramplara sebep olabilir. Bazı kadınlarda round ligament ağrısı olarak adlandırılan bir ağrı oluşur. Bazen bu ağrı ciddi bir probleme işaret edebilir ancak genelde zararsızdır. Karnınızın yan taraflarında kısa süreli, keskin ve bıçak saplanıyormuş hissi veren bu ağrı genelde ani hareketler sonucunda oluşur.

Round ligament ağrılarının birçoğu birkaç dakika içinde kaybolur. Eğer ağrı, kanama, kramp gibi diğer semptomlarla birlikte yaşanıyorsa, derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Bu durum, ciddi bir probleme işaret edebilir. Genelde round brief ağrıları kısa sürelidir ve birkaç dakikalık dinlenme ya da gevşeme sonrasında kaybolur. Ağrı genelde gebelerin yavaşlayıp dinlenmesi gerektiğini hatırlatan bir uyarıcıdır.

13 haftalık gebelik, uzman, 13 haftalık bebek, uzmantv, 13 haftalık hamilelik, bebeğim 13 haftalık,  13 haftalık hamileyim, 13 haftalık gebeyim, 13 haftalık bebek görüntüsü, gebe, hamile, gebeliğin, hamileliğin, görüntüsü, video, videosu, , izle

13 haftalık Annedeki değişiklikler

Büyük bir tebriği hak ettiniz! Artık ikinci trimester dönemine giriyorsunuz. Gebeliğin 13. haftası keyiflenme haftasıdır. Bu hafta, düşük riski büyük bir oranda azalmıştır. Gebeliği 13. haftasına gelen kadınların bir çoğu başarılı bir gebelik geçirirler.

Ancak bu, düşük riskinin tamamen ortadan kaybolduğu anlamına gelmez. Bazı nadir durumlarda düşük riski gebeliğin 20. haftasına kadar devam eder. Bazı durumlarda ise serviks yetersizliği buna sebep olur. Serviks yetersizliği yaşayan kadınların tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır çünkü serviks, gebeliğin 20. haftası öncesinde kısalmaya ya da açılmaya başlamıştır. Bu da, erken doğum ile sonuçlanabilir.

Neyse ki bu çok yaygın görülen bir durum değildir ve tespit edildiğinde doktorunuz serklaj operasyonu ile duruma müdahale edecektir.

Gebeliğin 13. haftasında, hamile kıyafetleri için henüz daha erken olmasına rağmen artık rahat bir pantolon alma zamanı gelmiş olabilir. Aynı zamanda libido ve enerjinizin yerine geldiğini hissediyor olabilirsiniz. Birçok kadın, ikinci trimester dönemini, gebeliğin balayı dönemi olarak düşünmektedir. Yükselen enerjinizin ve iyi ruh halinizin tadını çıkarın ve kendinizi yeni sutyenler alarak ödüllendirin. Kadınların birçoğu, vücutlarında artan kan akışının cinsel birliktelikte yaşanan zevk ve keyif alma duyularını arttırdığını belirtmekte. Tüm bu duyguların tadını çıkarın çünkü ikinci trimester dönemi sadece birkaç ay sürmekte!

13 haftalik ultrasyon
13 haftalik ultrasyon

Gebelikte İş hayatı

Genelde hamile kadınların çalışmaya devam etmesinde sakınca yoktur. Ancak bu durum, özellikle birinci trimester döneminde özellikle yorgunluk ve sabah rahatsızlıklarının yaşandığı günlerde zorlayıcı olabilir. Neyse ki, gebeliğin 13. haftasında kendinizi çok daha iyi hissediyor olacaksınız!

İşinizin getirdiği yükümlülüklere göre, bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Örneğin, işiniz gereği çok fazla ayakta kalmak ya da ağır taşımak zorundaysanız, prematüre doğum, yüksek tansiyon ve düşük doğum kilosu gibi gebelik komplikasyon risklerinin yüksek olduğu gruptasınız demektir. İşiniz gereği ağır şartlar altında, düzensiz ya da uzun saatler boyunca çalışmak zorundaysanız, işvereniniz ile konuşmalısınız.

Annelik izni ile kendi izninizi birleştirmek istiyor olabilir ve bu yüzden gebelikte yıllık izin kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak o an nasıl hissettiğinizi ve bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu hesaba katmalısınız. Eğer çok yorulmuşsanız ve dinlenmeye ihtiyacınız varsa, lütfen bunu yapın. Bebeğinizin sağlığını riske atacak herhangi bir şey yapmak istemediğinizi biliyoruz.

13 haftalık gebelik, uzman, 13 haftalık bebek, uzmantv, 13 haftalık hamilelik, bebeğim 13 haftalık,  13 haftalık hamileyim, 13 haftalık gebeyim, 13 haftalık bebek görüntüsü, gebe, hamile, gebeliğin, hamileliğin, görüntüsü, video, videosu, , izle

Bilgilendirme: Biz bilginiz.net olarak,  Bu bilgileri yaklaşık bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

 

13 haftalık gebelik videosu izle

buraya video Eklenecek

Hafta Hafta Gebelik Takibi

 

11 YORUMLAR

CEVAP VER