23 Haftalık Gebelik

8
2790

23 Haftalık Gebelik

23 haftalık gebelik, uzman, 23 haftalık bebek, uzmantv, 23 haftalık hamilelik,  ultrasyon,  uzman tv, bebeğim 23 haftalık,  23 haftalık hamileyim, 23 haftalık gebeyim, bebek görüntüsü, ultrasyon,  videosu, cinsel,  normal doğum, sezeryan, gebelik, hamile, gebe, video, izle, ikiz 

Bebeğiniz
Gebeliğin 23. haftasında bebeğiniz, ilk dönemlerdeki hücre topundan çok daha büyüktür. Birçok bebek bu hafta 453 gr. ağırlığında ve 20 – 27 cm. arasındadır. Bu da nerdeyse ufak bir oyuncak bebek boyutu eder!

Gelişmekte olan bebeğinizde yaşanan değişimler
Gebeliğin 23. haftasında bebeğiniz dışardan gelen sesleri işetebilir durumdadır. Partnerinizi bebeğinizle konuşması konusunda teşvik edin. Böylece bebeğiniz, partnerinizin sesine alışacaktır. Bu durum partneriniz için garip görünse de, doğumdan kısa bir süre sonra partneriniz bebeğinize seslendiğinde bebeğinizin ona tepki verecektir. Bu da bir çeşit ödül değil midir?

Sesli bir ortamdayken, ya da elektrik süpürgesini çalıştırdığınızda veya diğer sesli işleri yaptığınızda bebeğinizin her zamankinden daha fazla hareket ettiğini fark edeceksiniz. Gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin orta kulağı gelişir. Bu haftada doğan bebeklerin çok azı hayatta kalmayı başarır. Gebeliğin 23. haftasında doğan prematüre bebeklerin kurtulma oranı yüzde 10’dur. Ancak modern teknolojinin getirdiği yenilikler ile birçok prematüre doğumlar engellenebilir.

Erken doğumlarda 450 gram ve üzeri olan bebeklerin birçoğu normal bir şekilde hayatlarına devam ederler. Ancak bazılarında da belli komplikasyonlar, nörolojik ve diğer bozukluklar görülür. Aşırı derecede prematüre doğan bebeklerde algısal motor ve zekasal gerilik görülmesi yaygındır.

Araştırmalar, 23. haftadan 26. haftaya kadar her haftanın bebeğin hayatta kalma şansını %3 oranında arttırdığını göstermektedir. 26. haftadan sonra bebeğinizin hayatta kalma şansı erken doğum gerçekleşse bile yüzde 80 ile 90 oranında artar. Bebeğiniz eğer erken doğarsa doktorlar gerekli tüm tedbirleri alacaktır. Erken doğumlarda kız bebeklerinin hayatta kalma oranı erkek bebeklerine göre daha fazladır.

Vücudunuzdaki gelişimler
Gebeliğin 23. haftasında rahminizin büyümesi ve genişlemesi devam eder. Rahminiz göbek deliğinizin 2,5 cm. yukarısındadır. Artık karnınızı daha iri hissediyor olacaksınız. Rahimde hala bebeğinizin rahat hareket edebileceği kadar boş alan bulunmaktadır. Gebeliğin bu haftasında karnınızda daha önce fark etmediğiniz hareketler hissediyor olabilirsiniz. Partneriniz dışarıdan bu hareketleri fark etmeye başlayabilir. Bazı bebeklerin hareketleri partneriniz karnınıza elini koyduğu an durur. Sabırlı olun. Bebeğinizin yeteneklerini er ya da geç göreceksiniz.

Vücudunuzda yaşanan değişimler
Gebeliğin 23. haftasında hala şiddetli ruh hali değişiklikleri yaşıyor olabilirsiniz. McDonalds reklamları sizi göz yaşlarına boğuyorsa, üzülmeyin. Bu, birçok gebe kadın için rutin bir durumdur. Kendinize zaman tanıyın.

23 haftalık gebelik, uzman, 23 haftalık bebek, uzmantv, 23 haftalık hamilelik,  ultrasyon,  uzman tv, bebeğim 23 haftalık,  23 haftalık hamileyim, 23 haftalık gebeyim, bebek görüntüsü, ultrasyon,  videosu, cinsel,  normal doğum, sezeryan, gebelik, hamile, gebe, video, izle, ikiz 

Bilgilendirme: Biz bilginiz.net olarak,  Bu bilgileri yaklaşık bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.